Na co zwrócić uwagę przy zakupie sofy z funkcją spania - Domostudio - Inspirujący design

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sofy z funkcją spania

 

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów sof, między innymi sofy rozkładane 2- i 3-osobowe, narożniki, sofy skórzane. Każdy ma swoją funkcję, ale jeśli chodzi o spanie, najlepiej sprawdza się rozkładana kanapa. Ten rodzaj mebla pozwala zwiększyć swoją powierzchnię, którą można przykryć, zwiększając lub nie zwiększając liczbę miejsc siedzących.

Fakt, że na rynku jest tak wiele różnych modeli, sprawia, że ciężko wybrać szybko najlepszy model dla siebie. Poznaj kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, kupując wygodną rozkładaną kanapę do salonu. Wyjaśniamy, jakie rodzaje rozkładanych kanap możemy znaleźć - na przykład kanapy z funkcją spania w stylu klasycznym lub nowoczesne - i jakie są ich cechy, abyś mógł wybrać tą, która najbardziej Ci odpowiada.

 

Sofy rozkładane - sposoby otwierania

Sposób otwierania kanapy określa jej uniwersalność i możliwość dostosowania do miejsca. Należy to wziąć pod uwagę, aby wykorzystać dostępną przestrzeń, ponieważ w zależności od modelu kanapa z funkcją spania może zajmować mniej lub więcej miejsca po przekształceniu jej w łóżko. Rodzaj otwierania wpływa również na konstrukcję i wygląd mebla, co jest oczywiste, ponieważ są sofy, które po rozłożeniu opierają się na nóżkach i te, które opierają się bezpośrednio na podstawie  mebla. Zwróć więc uwagę na to, które kanapy rozkładane podobają Ci się bardziej i lepiej wpasują się w wystrój Twojego salonu.

Na przykład elegancka sofa z funkcją spania z systemem rozkładania DL idealnie wpasuje się w stylowe wnętrza, zapewniając idealne miejsce do wypoczynku. Mebel zazwyczaj jest na wysokiej jakości drewnianym stelażu, wyposażony jest w funkcjonalny pojemnik na pościel. System rozkładania typu DL pozwala łatwo przekształcić kanapę w wygodne łóżko, co zagwarantuje użytkownikom wysoki komfort spania.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kanapę z funkcją spania?

1. Gdzie postawisz swoją rozkładaną sofę?

To bardzo ważne. Sposób otwierania kanapy może wymagać dodatkowego miejsca z przodu bądź z tyłu kanapy. W tym drugim przypadku powinieneś zostawić miejsce między ścianą, a kanapą, aby nie musieć przesuwać jej za każdym razem, gdy chcesz rozłożyć mebel do spania. Rozkładane kanapy w kształcie litery L, czyli narożniki są idealne do dużych pomieszczeń, a po rozłożeniu mają rozmiar od 170 x 90 cm.

2. Nie zapomnij o codziennej wygodzie

Jeśli przestrzeń, którą zajmie kanapa, jest dużą częścią ogólnego metrażu salonu, ważna jest również przestrzeń wokół niej. Idealne byłoby pozostawienie 60 cm wolnego miejsca na wygodne poruszanie się po obu stronach. Zazwyczaj w okolicy kanapy pojawia się stolik kawowy, lampka lub fotel – pamiętaj o tym, aby nie przytłoczyć pokoju zbyt dużą i zbyt gęsto ustawioną ilością mebli.

3. Czy będziesz często korzystać z sofy?

Rozkładana kanapa, z której będziesz często korzystać, powinna zapewniać komfort. Jednak to nie jedyna istotna cecha. Ilość, sposób i czas użytkowania mebla jest niezwykle ważny. Trzeba wziąć pod uwagę to czy mamy dzieci, zwierzęta, aby wybrać odpowiednią budowę i materiał, z którego wykonana będzie kanapa.

4. Wybierz rozkładaną sofę wykonaną z wytrzymałej tkaniny

Jeśli Twoja rozkładana kanapa w ciągu nocy jest Twoją sypialnią, tkanina jest kluczowa, ponieważ zużycie nie jest spowodowane jedynie samym siedzeniem. Musi być trwała, ale również wygodna i łatwa do czyszczenia. Tylko wtedy kanapa rozkładana będzie dobrym meblem do spania.

5. Trwała i ekonomiczna płócienna sofa z funkcją spania

Płótno jest dobrym rozwiązaniem na obicie kanapy, ponieważ jest to rodzaj tkaniny, która jest odporna na zużycie, nie gniecie się i ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Szczególnie jest to dobry pomysł do domów z małymi dziećmi. A jeśli są to tkaniny ze zdejmowanymi poszewkami i impregnacją zapobiegającą plamom, w takich przypadkach tym bardziej będzie to mebel dla rodziny z dziećmi i zwierzętami. Podobne funkcje pełnią kanapy z ekoskóry.

6. Solidne nóżki to solidna podstawa

Jeśli Twoja rozkładana kanapa ma nogi, musisz upewnić się, że są mocne i wytrzymałe. Te przykręcane nie należą do najwygodniejszych. Bardziej wskazane są nogi przymocowane do dobrej stalowej lub litej drewnianej ramy.

 

 

Jaki materac wybrać do kanapy z funkcją spania?

Generalnie większość modeli istniejących kanap z funkcją spania - zwłaszcza nowoczesnych - nie zawiera oddzielnego materaca, ponieważ siedzenie, oparcie lub rozkładane poduszki pełnią w nich rolę materaca. W takim przypadku powinieneś szukać sofy z wysokiej jakości pokryciem, takim jak pianka HR. Musisz wybrać modele, które wytrzymują nacisk, nie deformując się – wtedy będą  funkcjonalne i zaoferują odpowiednio wysoki komfort.

Jeśli po czasie użytkowania lub od razu chcesz zapewnić dodatkowe pokrycie swojej kanapy, możesz sięgnąć po materac nawierzchniowy. To cienki materac zazwyczaj grubości ok. 5 cm wykonany z różnych materiałów w zależności od potrzeb, który można kłaść na powierzchnię kanapy, wyrównując ją i zapewniając dodatkowe funkcje, np. większą twardość dla osób, które tego wymagają lub odwrotnie – ekstra miękkość.