Jak stylowo i praktycznie urządzić sypialnię? - Domostudio - Inspirujący design

Jak stylowo i praktycznie urządzić sypialnię?

Jak stylowo i praktycznie urządzić sypialnię?

 

Faktem jest, że w sypialni spędzamy aż jedną trzecią naszego dnia. To wystarczająca ilość czasu, aby rozumieć, jak ważny jest projekt funkcjonalnej sypialni. Chociaż często nie mamy wpływu na wielkość pomieszczenia, możemy urządzić je praktycznie, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.

 

 

Sypialnia ma przede wszystkim pełnić funkcję pokoju do odpoczynku i relaksu po całym dniu. Jest miejscem regeneracji naszego ciała i umysłu, aby móc z nową energią rozpocząć kolejny dzień. Niezwykle istotne jest zatem to, aby spełnić pewne wymagania dotyczące aranżacji. Głównymi priorytetami do uwzględnienia w projekcie sypialni jest wygoda i styl.

 

 

 

Znalezienie lub stworzenie odpowiedniego projektu czy inspiracji to praktycznego urządzenia sypialni nie jest tak łatwe, jak może się wydawać, zwłaszcza jeśli chodzi o sypialnię z małym metrażem lub pomieszczenie o kształcie odbiegającym od tradycyjnego prostokąta. Zasadniczo głównym punktem każdej sypialni jest łóżko do sypialni. To od jego wielkości i ustawienia zależy układ pozostałych elementów: mebli, lustra, dodatków czy dekoracji. Niezależnie od tego, czy masz szczęście zaprojektować sypialnię od podstaw, czy też zamierzasz przebudować istniejącą, możesz sprawić, aby Twoja nowa sypialnia była komfortowa i pełna stylu bez względu na jej wielkość. W tym artykule skupimy się na wskazówkach, jak praktycznie urządzić sypialnie o małym oraz dużym metrażu, a także jakie dodatkowe aspekty należy uwzględnić w projekcie wystroju bez względu na wielkość pokoju. Ten artykuł ułatwi samodzielną aranżację ciekawego i modnego wnętrza.

 

Część I: Małe sypialnie

 

 

Jeżeli w Twoim mieszkaniu o niewielkim metrażu udało się wygospodarować odrębne pomieszczenie na sypialnię, to koniecznie wykorzystaj maksymalnie jego potencjał. Posiadanie sypialni – miejsca, gdzie wyciszysz się i zrelaksujesz, jest bezcenne. Małe sypialnie również można urządzić stylowo i wygodnie. Wystarczy odpowiedni dobór mebli, dekoracji i pomysłów na przechowywanie, a Twoja mała sypialnia stanie się wielkim królestwem odpoczynku.

 

Wybierz łóżko

 

 

Niepodważalnie pierwszym i najważniejszym krokiem w wyposażaniu sypialni jest wybór łóżka. Meble do sypialni powinny być dostosowane do łóżka nie tylko pod względem designu, ale również ustawienia i rozmieszczenia, dlatego łóżko do sypialni powinno być pierwszym zakupem. Wybór modelu jest bardzo ważny również dla naszej wygody. O ile duże łóżko to marzenie większości z nas, o tyle planując urządzenie małego pokoju, musimy wziąć pod uwagę rzeczywisty rozmiar sypialni. Jeśli duże łóżko zostanie umieszczone w małym pokoju, spowoduje to nieciekawy efekt i zachwieje równowagę – tak istotną dla tego miejsca. Wybór łóżka rozpocznij od określenia stylu sypani, których jest wiele: rustykalny, glamour, nowoczesny, industrialny – ten etap zależy wyłącznie od Ciebie. W małych sypialniach warto przemyśleć minimalizm w każdym wyborze, aby nie przytłaczać pokoju ilością rzeczy, czy finezyjną formą łóżka. Sprawdzą się propozycje skandynawskie, takie jak łóżka od MTI Furninova, czy lekkie włoskie meble – projekty od producenta Natuzzi Italia.

 

Wybierz pozostałe meble

 

 

Jeżeli miejsce na to pozwala, sypialnia jest doskonałym pokojem do urządzenia, chociaż niewielkiej garderoby. Obejrzyj pasujące do stylu łóżka komody i regały, a także niewielkie szafy, aby zorganizować kącik do przebierania. Jeżeli wolisz zrezygnować z szafy czy komody, aby zadbać o przestronność pomieszczenia, rozważ wieszaki lub szafki wiszące. Tą metodą zawiesisz przynajmniej kilka sztuk odzieży: szlafrok, sweterek czy biżuterię lub przechowasz zapasową pościel w szafce wiszącej.

 

 

Wybierz również szafkę nocną, która zaraz po łóżku jest niezbędnym elementem wystroju sypialni. Jeżeli nie masz wystarczającego miejsca na stojącą szafkę nocną, zawieś półkę. Wykorzystanie ściany, czyli powierzchni pionowej na półkę – idealną na lampkę nocną lub podręczną książkę, będzie świetnym rozwiązaniem.

 

Część II: Duże sypialnie

 

 

Opcja nieograniczonych możliwości aranżacji sypialni o dużym metrażu zapowiada się niezwykle ciekawie. Może jednak przysporzyć wielu rozterek – w końcu tak duży metraż trzeba urządzić ze smakiem i strategicznie zaplanować każdy metr, aby uzyskać praktyczną sypialnię. Duża – wcale nie znaczy funkcjonalna. Jak więc optymalnie zagospodarować duże pomieszczenie, aby stworzyć przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi sypialnię? Podpowiadamy.

 

Wybierz łóżko

 

 

Podobnie jak w przypadku małych sypialni zacznij od wybrania łóżka. Skoro metraż Cię nie ogranicza, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Spełnij swoje marzenia i kup łóżko, które marzyło Ci się od zawsze. Mogą być to oryginalne minimalistyczne, ale nowoczesne projekty, jak łóżka MTI Furninova, np. model Tiramisu Bed, luksusowe skórzane meble włoskie, jak łóżka Briq, czy CALA od Natuzzi Italia lub propozycje glamour z pięknym pikowaniem, jak Dolcevita od Natuzzi Italia. Możesz nawet wybrać łóżko z baldachimem, jeżeli na takim będziesz czuł się dobrze i wpasuje się ono w pomieszczenie.

 

Łóżko skutecznie określi położenie pozostałych mebli, a także narzuci styl. Warto więc poświęcić czas na przeanalizowanie swoich potrzeb i oczekiwań względem finalnego wystroju i efektu, na jakim nam zależy.

 

Wybierz pozostałe meble

 

 

Łóżko zostało wybrane i zajęło swoje centralne miejsce, już tworząc sypialnię. Co dalej? Komody i regały – w dużej sypialni masz na nie miejsce. Pozwól sobie na wymarzoną biblioteczkę, kupując stylowy regał na książki. Komoda przyda się do przechowywania bielizny i będzie doskonałym uzupełnieniem szafy do sypialni, tworząc praktyczną garderobę. Garderoba w dużej sypialni to miejsce obowiązkowe. Koniecznie wyznacz tę przestrzeń za pomocą mebli, parawanu lub innych modnych rozwiązań. Wybierz szafę, która pomieści wszystkie Twoje ubrania oraz pościel i ciesz się z posiadania własnej garderoby.

 

Nie oszczędzając miejsca w wyborze szafek nocnych, polecamy kierować się klasycznym rozwiązaniem, ponieważ jest niezwykle praktyczne. Dwie szafki nocne po bokach łóżka to ogromna wygoda dla każdego odpoczywającego, jeżeli oczywiście jest to łóżko podwójne. Możliwość posiadania indywidualnego oświetlenia i przedmiotów podręcznych w szufladce oferują jedynie szafki i stoliki nocne.

 

Bardzo modne stało się wyznaczanie w sypialni dodatkowych przestrzeni. Opisaliśmy już kwestię garderoby, ale bardzo popularne jest również miejsce wypoczynku w postaci wygodnego fotela, a także, szczególnie w ostatnich latach domowe biuro, czyli prywatny home-office.

 

Miejsce do relaksu wyznaczą wygodne fotele z funkcją relaks, a także tradycyjne fotele i pufy pod nogi. Praktyczne i efektowne są również szezlongi, modnie ustawiane w zanóżku łóżka.

 

Wyczerpaliśmy temat wyposażania małych i dużych sypialni. Są jeszcze aspekty wspólne dla obu z nich, które są całkowicie lub częściowo niezależne od metrażu, ale niezwykle ważne, aby spełnić rolę sypialni, czyli wypoczynek i nienaganny styl. Poznaj je wszystkie poniżej.

 

Część III

 

Przechowywanie

 

 

Nie tylko małe sypialnie muszą walczyć o każdy centymetr miejsca na przechowywanie. W dużych pokojach również będzie to bardzo przydatne, aby niepotrzebnie nie przytłoczyć przestrzeni ilością mebli. Garderoba – mała czy duża stanie się bezcenna. Możliwość uporządkowania własnych ubrań, a także dodatków, dekoracji i pościeli stanowi duże odciążenie dla pozostałych pomieszczeń. Z tego powodu, jeżeli tylko metraż na to pozwala, zorganizuj funkcjonalną garderobę z wieloma miejscami do przechowywania.

 

Oczywiście łóżko ze skrzynią jest doskonałym pomysłem, nawet jak nie planujesz zaścielać codziennie swojego miejsca do wypoczynku. Możesz przechowywać tam sezonową odzież, pościel, zapasowe kołdry i inne większe gabarytowo przedmioty. Jeżeli jednak wybrałeś model łóżka bez skrzyni, ponieważ oczarowało Cię swoją delikatną i minimalistyczną formą, świetnym wyjściem jest wykorzystanie pudełek pod łóżko. Dostępnych jest wiele modeli i wielkości pudełek z tworzyw sztucznych z pokrywkami, które są alternatywą dla skrzyni.

 

 

Nie zapomnij również o wspomnianych już wcześniej przestrzeniach pionowych w sypialni, czyli ścianach, bokach szafy, drzwiach itd. Stosuj wieszaki, haczyki oraz półki wiszące, aby móc przechowywać na nich kosmetyki, książki, zdjęcia i inne przedmioty, które nie tylko będą odpowiednio zorganizowane, ale podniosą również walory wizualne pomieszczenia.

 

Kolorystyka

 

 

Ciężko jest doradzać w zakresie kolorystyki sypialni. Dużo zależy od gustu i preferencji indywidualnych. Zasadą jest jednak, że najlepiej wypoczywa się w jasnej, naturalnie oświetlonej sypialni o przyjemnej dla oka kolorystyce. Są to: biel, beże, pastelowe odcienie zieleni, różu czy błękitu oraz odcienie szarości. Obecnie dostępne są w sklepach próbniki farb. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki kolor wybrać lub jak kolor ten będzie prezentował się na Twojej ścianie względem oświetlenia – warto zainwestować w kilka próbek i wybrać idealny odcień oraz strukturę farby. W podobnej delikatnej i neutralnej kolorystyce powinny być meble, chociaż przy zachowaniu tej zasady do ścian można wybrać kilka charakterystycznych akcentów jak wzorzysty zagłówek łóżka lub fotele i pufy o tkaninie w intensywnym kolorze. Przełamując delikatność kolorystyki pomieszczenia, pomogą też barwne dywany i kolorowe dodatki.

 

Wiąż zyskujące na popularności tapety to także ciekawe rozwiązanie wnętrzarskie, szczególnie jeżeli Twoje ściany nie są nieskazitelne. Można wykorzystać je w całym pomieszczeniu lub na jednej ze ścian, na przykład za wezgłowiem łóżka lub naprzeciwko łóżka.

 

Oświetlenie

 

 

W nowoczesnych sypialniach coraz częściej rezygnuje się w jednego głównego oświetlenia w centrum na rzecz innego układu, który efektywnie buduje atmosferę i akcentuje funkcję pokoju. Mogą być to listwy LED, oświetlenie punktowe, kinkiety oraz plafony. Ponadto oczywiście stylowe lampki nocne na stolikach lub półce, aby wygodnie czytać książkę lub przeglądać czasopisma.

 

Przydatnym gadżetem jest oświetlenie regulowane. Regulacja jasności światła, a często również jego barwy od naturalnej do ciepłej przydaje się, aby uzyskać oczekiwany w danym momencie efekt. Niektóre żarówki mają nawet możliwość zmiany koloru oświetlenia, więc jest w czym wybierać, aby zapewnić sobie idealne oświetlenie sypialni.